Historia Lotto

Toto-lotek, Duży Lotek, czy Lotto obecnie, to jedna z najstarszych gier losowych prowadzonych przez Totalizator Sportowy i jednocześnie jedna z najpopularniejszych gier liczbowych w kraju. Wylosowanie pierwszej„szóstki” spośród 49 liczb możliwe było w 1957r. kiedy to gra powstała. Znajdowała się w ofercie dwuletniej wówczas firmy - Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizator Sportowy, powołanej mocą Zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Celem nowo powstałej instytucji miało być wykorzystywanie generowanej przez nią dochodu na rozbudowę oraz remonty infrastruktury sportowej. Niespełna rok po założeniu w strukturze firmy znajdowało się już 17 oddziałów terenowych, wraz z podległymi im punktami sprzedażowymi. Pierwszą grą wprowadzoną przez Totalizator były zakłady piłkarskie, jednak ich popularność została przyćmiona przez Toto-Lotka. W październiku 2011r. miała miejsce historyczna kumulacja. Tego dnia w losowaniu wzięło udział niemal 11 milionów dorosłych Polaków.

 

W latach siedemdziesiątych oferta Totalizatora została powiększona o Małego Lotka i Ekspres Lotka, a w roku 1986r. o Multi Lotka. W trakcie istnienia formy wprowadzano także inne gry liczbowe, których popularność nie była tak duża. Przełomowym dla Dużego Lotka, a obecnego Lotto, był rok 2007, kiedy to zwiększono liczbę tygodniowych losowań z dwóch do trzech.

 

Przez pierwszych kilkanaście lat istnienia Totalizatora Sportowego, losowania były dużo bardziej spektakularne niż obecnie, i odbywały się z udziałem publiczności. Organizowane były w np. w domach kultury, salach kinowych czy na obiektach sportowych. 19 grudnia 1973 roku wprowadzono pierwszą maszynę losującą, a kilka miesięcy wcześniej, tj. w marcu, miało miejsce pierwsze losowanie, które zostało sfilmowane.

 

Obecnie zakłady można zawierać w kolekturach znajdujących się na terenie całego kraj. Wyniki śledzić zaś można codziennie na żywo na antenie TVP Info, a także w Internecie. Największa kumulację w wysokości 56 milionów złotych odnotowano we wrześniu 2011 roku. Padły wówczas dwie „szóstki”, po ponad 28 milionów każda. Ale największa wygrana, która przytrafiła się szczęśliwcowi z Gdyni, miała miejsce 9 lutego 2012r. Nagrodą za prawidłowe wytypowanie wylosowanych liczb było ponad 33 milionów złotych. Kupon został obstawiony metodą „chybił trafił” dostępną w kolekturze, polegającej na losowaniu wybranych liczb przez maszynę. Szczęśliwa kolektura mieści się przy ulicy Unruga 5.

 

Marka Lotto, której właścicielem jest Totalizator Sportowy, otrzymała 7 maja 2013 roku Certyfikat Odpowiedzialnej Gry. Jest on przyznawany przez European Lotteries and Toto Association. Kryteriami decydującymi o przyznaniu certyfikatu są między innymi badania, szkolenia pracowników, reklama i marketing, projektowanie gier. Ważność certyfikatu wynosi 3 lata, a przyznaje go niezależny audytor.